Усім відомо, що в процесі приготування кулінарної продукції харчові продукти піддаються обробці. Кулінарну обробку проводять задля надання продуктам властивостей, які роблять їх придатними для вживання в їжу. Залежно від характеру впливу на продукт її поділяють на механічну та теплову обробку.
Механічна обробка харчових продуктів протягом багатьох років не змінюється і здійснюється фізичними або гідромеханічними методами. А ось теплова обробка доповнюється сучасними технологіями. Тушкування комбінований процес, при якому спочатку обсмажують продукти, а потім тушкують.
У сучасній технології громадського харчування тушкування поділяють на:
– коричневе – продукт спочатку обсмажують до рум'яної скоринки, а потім припускають;
– біле – продукт спочатку обсмажують, не допускаючи утворення рум'яної скоринки, або взагалі не обсмажують, продовжують тушкувати в білому соусі.
Деглясування – використання м'ясного соку після смаження виробів. Сік використовують для приготування соусу з додаванням додаткових інгредієнтів.
Фламбування – підпалювання готової страви, одним із основних складових є алкогольний інгредієнт.
Папільот – це французька техніка приготування їжі. Продукт (будь-яка риба або інший інгредієнт) запікається в пергаменті або фользі.
Барбекю – смаження м'яса над сильним джерелом тепла (вугілля, газ або дрова).
Інтенсивне охолодження і шокова заморозка. Мета шокової заморозки полягає в тому, що температура в товщі продукту знижується з +80 Сº до –18 Сº протягом чотирьох годин. При цьому зменшуються втрати вологи , мінімізуються біохімічні процеси, що призводить до збереження поживної цінності продукту. Після такої інтенсивної заморозки кулінарна продукція зберігається вдвічі-втричі довше, ніж звичайно, і без втрати якості.
Ці технології дозволяють:
– робити заздалегідь заготовки;
– знижувати відходи виробництва;
– зберігати продукти з малим терміном придатності.
На сьогоднішній час поширюється технологія КЕЧ (кук енд чілі від (англ.) Сook chill – готуй і охолоджуй). Ця технологія давно схвалена санітарними законодавствами країн ЄС і США. Технологія КЕЧ дозволяє:
– виробляти продукцію в більших обсягах,
– скоротити загальний час приготування кулінарної продукції
– скоротити витрати, пов’язані з приготуванням страви.
Технологія КЕЧ складається з двох етапів. На першому процес виробництва переривають, коли готовність продукту 75 відсотків. А потім продукцію швидко охолоджують або заморожують.
На другому етапі продукцію доготовлюють і реалізують. Попередньо продукцію вакуумують.
Су-від – технологія приготування їжі в вакуумі, при якій продукти у вакуумній упаковці поміщають у водяну баню і готують за низької температури протягом тривалого часу.
Переваги такої технології полягають у тому, що:
– продукт не має контакту з повітрям, не окислюється водою, отже, у ньому зберігається максимум аромату та смаку;
– не руйнуються клітинні мембрани: страва виходить соковитіша, температура однакова як всередині продукту, так і на його поверхні;
– ризик пересмажити чи пересушити страву відсутній;
– правильний підбір температури та часу приготування робить страви м’якими та делікатними;
– вага готового продукту залишається практично незмінною – втрачається не більш як 8%.
Громадське харчування на сьогоднішній день є однією з найбільших галузей народного господарства і виконує головну функцію – задоволення потреб населення в харчуванні. Від виконання цієї функції залежить працездатність і якість життя потенційного покупця.
Тетяна Басалик, технолог мереж "Наш Край"|SPAR